výměníky

 

Divize deskových a trubkových výměníků

Na základě mnohaletých zkušeností z dřívější činnosti v oboru deskových výměníků dodává C+C servis deskové a trubkové výměníky Funke resp. sofistikované náhradní díly do deskových výměníků různých výrobců v oborech:

 • pivovarnickém
 • mlékárenském
 • teplárenském
 • farmaceutickém
 • cukrovarnickém
 • chemickém
 • petrochemickém
 • energetickém
 • čističky odpadních vod

Dodáváme bezprostředně z výroby OEM. Základní myšlenka je založena na dodávkách materiálu "on-line" z produkce, což nám umožňuje při dodržení nejvyššího kvalitativního standardu nejenom vysokou flexibilitu podpořenou odborností, avšak hlavně dosažení výjimečných dodacích podmínek.

Standardně dodáváme sady těsnění, desky apod. do těchto výměníků:

A-Laval, APV, API-Schmidt-Bretten (Sigma), Fischer, GEA, Reheat, Tranter, Swep, Cetetherm, Vicarb, Sondex, Stork, Zilmet, atd.

Odborný personál v konstrukčním a vývojovém středisku vám prostřednictvím našich vyškolených zástupců velmi rád navrhne optimalizaci materiálu pro konkrétní aplikace.

Jako samozřejmost dodáváme k našim komponentům certifikát pro styk s potravinou "FDA".

Záruční a pozáruční servisní služby včetně tlakové ev. vodíkové zkoušky provádí na základě požadavků našich zákazníků tým s oprávněním k této činnosti.

Při aplikacích nejrůznějších druhů chemikálií včetně zásad (čpavek) disponujeme prostředky k odsání kyselin z výměníku. Čištění desek se provádí mechanicky v kombinaci s tlakovou vodou, resp. v lázni pro chemické čištění desek, pakliže je tento zásah nutný.

Servis je možné realizovat na místě u zákazníka nebo desky odvést do našeho servisního střediska k dalšímu ošetření.

Materiál dodávaných těsnění a desek odpovídá aplikaci a požadavkům zákazníka za účelem dosažení nejvyšší možné životnosti.

Těsnění mechanická resp. lepená přímo z výroby OEM dodáváme z těchto standardních materiálů: NBR, NBR-HT, EPDM-STD, EPDM-HT, IND FKM, BUTYL, CR atd, včetně certifikátu pro styk s potravinou.

V případě poškozených desek tyto nahrazujeme z veškerých používaných materiálů pro deskové rozebíratelné výměníky:

AISI 316, AISI 317, AISI 304, Titan, Tantal, Nikl, Hasteloy apod.

chemický popis značení teploty °C teploty °F
BUTADIENE - ACRILONITRILE NBR STD FOOD - 20 + 120 -4 + 248
BUTADIENE - ACRILONITRILE NBR HT FOOD - 20 + 140 -4 + 284
BUTADIENE - ACRILONITRILE NBR HT IND - 20 + 140 -4 + 284
BUTADIENE - ACRILONITRILE - IDROGENATA H-NBR - 40 + 150 -40 + 302
CLOROPRENE CR - 40 + 100 -40 + 212
ISOBUTILENE - ISOPRENE IIR - 40 + 110 -40 + 230
ETILENE - PROPILENE - DIENE EPDM STD - 40 + 120 -40 + 248
ETILENE - PROPILENE - DIENE EPDM STD FOOD - 40 + 120 -40 + 248
ETILENE - PROPILENE - DIENE EPDM HT FOOD - 40 + 150 -40 + 302
FLUORURATA FKM "A" STD - 15 + 220 -5 + 428
FLUORURATA FKM "A" FOOD - 15 + 220 -5 + 428
FLUORURATA FKM "GF" - 8 + 200 -17,6 + 392
FLUORURATA FKM "GLT" - 30 + 200 -22 + 392

Některá nejběžnější těsnění resp. po dohodě se zákazníkem jsou držena temperovaným skladem chráněna před působením UHV.

Trubkové výměníky tepla Funke


Řešení pro sériovou výrobu a orientovaná na zákazníky

Více než tři desetiletí je firma FUNKE specialistou v oblasti vývoje a výroby výměníků tepla s teplosměnnou plochou o velikosti až 2000 m2 pro všechny běžné průmyslové aplikace i konstrukce.V oblasti trubkových výměníků tepla disponuje firma FUNKE vyzrálým programem speciálních konstrukčních řad, který splňuje všechny požadavky v oblasti výroby strojů a zařízení. Značka "FUNKE" se vyznačuje nejvyššími jakostními požadavky a řešeními orientovanými na přání zákazníka.

Deskové výměníky tepla Funke

Více než tři desetiletí je firma FUNKE specialistou v oblasti vývoje a výroby výměníků tepla s teplosměnnou plochou o velikosti až 2000 m2 pro všechny běžné průmyslové aplikace i konstrukce.

V oblasti deskových výměníků tepla disponuje firma FUNKE vyzrálým produktovým programem splňujícím téměř všechny požadavky zejména v oblasti výroby strojů a zařízení. Speciální systém "Off-Set" od FUNKE s asymetrickými průtokovými kanály umožňuje vyrábět vysoce účinná a nákladově výhodná zařízení, jejichž teplosměnný výkon (v závislosti na dimenzování) je v porovnání s deskovými výměníky tepla běžně dostupnými na trhu o téměř 17 procent vyšší.


Šroubované deskové výměníky tepla (konstrukce rámu)

FUNKE – teplosměnné desky se vyznačují termodynamicky optimalizovaným zvlněním a umožňují kompaktní, nákladově výhodná řešení problémů. Náš program zahrnuje jednocestné a vícecestné deskové výměníky tepla s teplosměnnou plochou o velikosti až 2000 m².

FP / FPS

Technická klíčová data:

 • teplosměnná plocha/deska: 0,04 - 3 m² bar
 • max. provozní tlak: 25
 • max. provozní teplota: 195°C

Bezpečnost:

Naše desky jsou opatřeny v oblasti vstupu a výstupu dvojitým těsněním, která zabraňují smíchání obou médií. Provedení jako bezpečnostní tepelné výměníky obsahují dvojité desky, které jsou vybaveny speciálním těsnicím systémem.

Materiál desek:

 • Pro sériové produkty: ušlechtilá ocel 1.4301/AISI 304, 1.4401/AISI 316
 • Na žádost zákazníka: 1.4539, 254 SMO, titan. Další materiály na základě poptávky.

Těsnicí materiál:

 • NBR (nitrilový kaučuk)
 • EPDM (etylen-propylenový kaučuk)
 • Viton (fluorový kaučuk)
 • Další na základě poptávky

Speciální provedení:

 • bezpečnostní deskové výměníky tepla (FPSS)
 • provedení V2A pro aplikace Food a FDA
 • výměníky tepla s dvojitými deskami jako kompaktní jednotka včetně přepínacích armatur
 • deskové výměníky tepla se svařenými kazetami (FPG)

 


Letované deskové výměníky tepla

Konstrukční řady GPL, GPLK a TPL dosahují vysokého výkonu při přenosu tepla, aniž by docházelo k výrazným tepelným ztrátám. Prostřednictvím termodynamicky optimalizovaného zvlnění tvarovaných desek z ušlechtilé oceli, stejně jako turbulentní vestavby (TPL) docílíme již při nízkých objemových proudech vysoce turbulentní průtok. Tento umožňuje vysoce produktivní využití disponibilní teplosměnné plochy a tím velmi účinný přenos tepla. Turbulence jsou navíc spojeny se silným samočisticím efektem, který ještě více zkracuje dobu odstavení zařízení z provozu při provádění údržby. Letované deskové výměníky tepla FUNKE mohou být provozovány s vysokými tlaky a teplotami a vyznačují se kompaktní konstrukcí.

GPLK (teplosměnné desky s V zvlněním)

Oblast využití:

Primárně v oblasti topení, klimatizace, odvětrání, chlazení motorů a rekuperace tepla. Univerzálně využitelné s nejrůznějšími druhy médií.

Technická data:

 • max. provozní tlak: 30bar
 • max. provozní teplota: +200°C

Materiál:

 • desky WA: 1.4401 / AISI 316
 • Lot: měď
 • Nikl (NPLK)

Znovuuvedení produktu FUNKE TPL

Oblast využití:

Znovuuvedení produktu: FUNKE TPL vyniká mezi letovanými deskovými výměníky tepla optimalizovaným výkonem přenosu tepla.

Výkon letovaných deskových výměníků tepla TPL, které byly původně vyvinuty například pro hydraulické chlazení a chlazení motorového oleje, byl optimalizován a tyto výměníky mohou být nyní používány i pro další aplikační procesy při výrobě strojů a zařízení. TPL splňují vysoké požadavky kladené touto oblastí na spolehlivost a termodynamickou účinnost - a přitom mohou být velmi variabilně dimenzovány!

Mimořádně vysoký výkon při přenosu tepla je dosažen diagonálním vedením média a speciálními turbulentními vestavbami v průtočných sloupcích desek výměníku, tedy technikou, kterou vyvinula a vyrábí výhradně firma FUNKE. Turbulentní vestavby jsou nabízeny ve dvou různých provedeních, proto je možné velmi flexibilně navrhovat jejich technické řešení. Další předností těchto výměníků tepla je jejich vysoká zatížitelnost, neboť jejich plošné letování umožňuje dosáhnout podstatně vyšší bezpečnost při stresovém zatížení v porovnání s bodovým letováním u běžných letovaných deskových výměníků tepla. Stresové stavy, k nimž ve výměnících tepla dochází například při výkyvech tepla a tlaku, mohou být díky plošnému letování daleko lépe absorbovány. TPL můžeme provozovat s různými médii. U médií s vyšší viskozitou umožňuje vysoký přestup tepla výkonného výměníku TPL vyrábět i malé konstrukční velikosti s malými nároky na prostor. Na žádost zákazníka může být dodána i prodloužená koncová deska, která navíc usnadní montáž již tak velmi kompaktního zařízení.

Technická data:

 • Teplosměnné plochy/deska: 0,035 - 0,286 m²
 • max. provozní tlak: 30bar
 • max. provozní teploty: -100°C...+200°C

Materiál:

 • desky WA: 1.4404 / AISI 316 L
 • Lot: měď 99,9%

GPLB

Oblast využití:

Mnohostranné možnosti využití, také ve speciálních aplikacích v chemických zařízeních a laboratořích, kde se pracuje s vysoce korozivními médii, jakými jsou teplonosné oleje. V oblasti domovních instalací využívány jako systémové rozdělení okruhů jakými jsou rozvody dálkového tepla, solární technika a tepelná čerpadla, ale také v podlahovém topení a v ohřevu užitkové vody.

Vhodné pro pitnou vodu jako letované ocelové tepelné výměníky neobsahující barevné kovy.

Technická data:

 • max. provozní tlak: 25 bar / 30 bar (standardní provedení
 • max. provozní teploty: -200 až +350°C (standardní provedení)
 • certifikace CE

Materiál:

 • 100% ušlechtilá ocel

Olejová/vzduchová chladící zařízení

Okan

V oblasti olejových/vzduchových chladicích zařízení může být většina aplikací realizována díky rozsáhlé nabídce sériových zařízení FUNKE. Vybrat si můžete ze 17 OKAN standardních konstrukčních velikostí s chladicím výkonem až 6,2 kW/K v jednocestném nebo trojcestném provedení s odstupňováním, která jsou běžně na trhu požadována. Vyvíjeny jsou navíc pro potřebu výroby zařízení, stejně jako pro sériové výrobce zvláštní produkty, které jsou ušity na míru daného projektu.

OKAN II (Systém Längerer & Reich) -Konstrukce rámu pro všechny běžné aplikace

OKAN III -série s hloubkou bloku 65mm -obzvlášť vhodné pro mobilní hydrauliku

Aplikace

 • Chlazení olejů, hydraulických kapalin a emulzí okolním vzduchem – zejména v oblasti výrobu strojů a zařízení, stejně jako v oblasti výroby stavebních strojů a speciálních vozidel
 • Využití jako dodatečné chladicí zařízení v době mimořádné zátěže (letní období) – všude tam, kde není k dispozici voda nebo kde je vybudování trubkového vedení příliš nákladné

Výhody konstrukční řady OKAN od FUNKE

 • efektivně nízké náklady v poměru k chladicímu výkonu v kW
 • robustní, kompaktní konstrukce s vysokým jakostním standardem
 • v nabídce je bohaté dodatečné vybavení a množství různých kombinací
 • design lze upravit dle přání zákazníka
 • nízké náklady za instalace a provoz
 • variabilní montážní poloha
 • vysoká dostupnost a dlouhá životnost
 • prakticky bezúdržbová

Provozní data

17 konstrukčních velikostí (viz tabulka níže)

 • max. chladicí výkon: cca. 6,2 kW/K
 • max. provozní teplota: u oleje 120°C u emulze 90°C
 • max. provozní tlak: 26 bar
 • okolní teplota: -20°C až +40°C
 • chladicí síťová plocha: 0,05 až 1,44m²
 • pohony ventilátoru: trojfázový motor, stejnosměrný motor, hydromotor

Okan II

Okan III

Opční varianty vybavení

 • kompletní systém včetně regulace teploty a čerpadla
 • provedení s ochranou proti výbuchu
 • ochrana povrchu před vlivy mořského vzduchu
 • vzduchový filtr pro chladicí síť

Data pro poptávku

 • množství tepla, které je potřebné odvést (kW)
 • proud oleje (l/min)
 • vstupní teplota oleje
 • teplota okolního vzduchu
 • max. povolená hladina hluku
 • druh motoru / napětí / frekvence

ALFA LAVAL kompatibilní

Model
A10
A10B
A15
A15B
A15BW
A20
A20B
A3
A35
AK20
AM10
AM20
AM20B
AM20W
AX30
AX30B
CLIP10
CLIP6
CLIP8
EC500
H10
H7
JWP26
JWP36
M10BD
M10BW
M10M
M15B
M15F
M15M
M20M
M20MW
M3
M30
M3X
M6
M6M
M6MD
M6MW
MA30M
MA30S
MK15BW
MX25B
MX25M
P12/122
P12/124
P13
P132
P135
P14
P14/L1
P145
P15
P16
P17
P2
P20
P225
P25
P252
P26
P30
P31
P32
P36
P41
P45
P5/1
P5/2
PAR01
PAR22
T200
T20B
T20P
TL10B
TS6M

APV kompatibilní

Model
AO55
AO85
B063L
B063S
B110L
B110S
B134L
B134S
B158L
B158S
B205L
B205S
FFPE
H12
H17
H17DS
H17PA
HMB
HX
CHF130
J060
J092
J107
J185
JUNIOR
K34
K55
K55PA
K71
K71PA
LD9AL
LD9GL
LR9AL
LR9GL
M107
M185
M60
M92
N25
N35
N35DS
N35PA
N50
P105
P190
PE SER III
QO30D
QO55D
QO80D
R10
R106
R14
R145
R23
R235
R40
R405
R5
R55
R6
R66
R8AH
R8GI
SD9
SR1
SR14AD
SR14AH
SR14AN
SR14GD
SR15PE
SR2
SR23PV
SR23VO
SR3
SR6AA
SR6AG
SR6GH
SR6GL
SR9
SR9PA
T4
TR1
TR9AL
TR9AV
TR9GL
TR9GN
U2
WHX

ARSOPI kompatibilní

Model
aaa
FH01
FH10
FH20
FH30
FH40
FH80
FHE11
FHE15
FHS41
FHS43

BARRIQUAND kompatibilní

Model
R145
R205
R25
R265
R31
R32
R325
R33
R35
R36
R50
R85
RB25
RB35
UFX100
UFX12
UFX18
UFX26
UFX42
UFX51
UFX64
UFX85
UFX91

BELL&GOSSETT kompatibilní

Model
GPX1152
GPX130
GPX161
GPX1980
GPX237
GPX258
GPX258B
GPX463
GPX538
GPX538B
GPX678
GPX807
GPX850B

CETETHERM kompatibilní

Model
CT100
CT110
CT120
CT130
CT140
CT150
CT160
CT170
CT180
CT240
CT280
CT450
CT90
CT95
EP100
EP110
EP120
EP130
EP140
EP150
EP160
EP170
EP180
EP240
EP90

CIAT kompatibilní

Model
PW12
PW17

CORBLIN kompatibilní

Model
1020/1025

DMS kompatibilní

Model
S38

DONGHWA kompatibilní

Model
S15
S20
S65(FKM only)

FIORINI kompatibilní

Model
H3
H4
H6F
H7F

FISCHER kompatibilní

Model
E100
E18
E28
E28PI
E40
E40PI
E5
E61PI
E8

FUNKE kompatibilní

Model
všechny modely / all models original Funke

GEA kompatibilní

Model
FA157
FA159
FA161
FA184NG
FA184WG
FA192NG
FA192WG
N40L
NT250L
NT250S
VT04P
VT10 lat
VT1306
VT1309
VT130F
VT130K
VT20
VT20L
VT20PL
VT2508
VT40
VT40L
VT40ML
VT40P
VT40PL
VT80 lat
VT805
VT80L
VT80ML
VT80PL

HISAKA kompatibilní

Model
EX11
EX15
LX10A
LX20
LX30A
LX40
RX10A
RX30
RX70
SX41
SX43
UX01
UX10
UX20
UX30
UX40
UX80
UX90

ITT STANDARD kompatibilní

Model
PF15
PF20
PF25
PF30
PF35
PF40
PF42
PF45
PF50
PF51
PF60
PF65
PF75

IWAI kompatibilní

Model
GHX

KKAPP kompatibilní

Model
FH01
FH10
FH20
FH40
FH80
FHE11
FHE15
FHS41
FHS43

KRASHING Ing kompatibilní

Model
UF100
UF12
UF18
UF26
UF42
UF51
UF64
UF85
UF91

MUELLER kompatibilní

Model
AT10
AT1306
AT161
AT184FF
AT192
AT20
AT20PL
AT40FF
AT80
AT80ML

NAGEMA kompatibilní

Model
NAGEMA

PASILAC kompatibilní

Model
1025
1050
1056
1065
1070
1080
1095
1715
1717
1727
1730
1733
1736
1739

POLARIS kompatibilní

Model
S15
S20
S30
S38
S39
S50
S65

REHEAT kompatibilní

Model
HX12
HX145
HX180
HX205
HX25
HX265
HX325
HX50
HX85
MF138
MF257
MF276
MF56
MF59
UFX100
UFX12
UFX18
UFX26
UFX42
UFX51
UFX64
UFX91

SENTRY Eq kompatibilní

Model
SPGX26
SPGX42
SPGX51

SCHMIDT kompatibilní

Model
SIGMA 114
SIGMA 16
SIGMA 17
SIGMA 22
SIGMA 26
SIGMA 27
SIGMA 30
SIGMA 32
SIGMA 37
SIGMA 52
SIGMA 55
SIGMA M65
STAR 45
STAR 90

SILKEBORG kompatibilní

Model
PB AN R3
PB AN R4

SONDEX kompatibilní

Model
S100Sonderlock
S120
S13
S14
S15
S17
S18
S20
S21
S22
S30
S37
S38
S38
S39
S4 Sonderlock
S41
S47 Sonderlock
S50
S58
S62
S65
S65 Sonderlock
S7
S8
S86
SP17

SORDI kompatibilní

Model
SORDI

STORK kompatibilní

Model
PG13/4

SWEP kompatibilní

Model
G102
G108
G153
G157
G158
G234
G52
G58
G65
GC65
GF138
GF257
GF276
GF59
GX100
GX12
GX145
GX18
GX26
GX42
GX51
GX64
GX91
HX180
HX25
HX50
HX85
MF138
MF257
MF276
MF56
MF59
UX10
UX80

TETRA PAK kompatibilní

Model
C10
C6
C8
FRONT10
FRONT6
FRONT8
M10BBASE
M10MBASE
M3XBASE
M6BASE
M6MBASE

THERMALINE kompatibilní

Model
T120
T28
T4
T45

TRANTER kompatibilní

Model
11T
GC065
GC65
GCD065
GF057
GF097
GF187
GFP030
GFP050
GFP057
GFP080
GFP097
GFP100
GFP180
GFP187
GM138
GM257
GM276
GM56
GM59
GX012
GX018
GX026
GX042
GX051
GX064
GX091
GX100
GX12
GX18
GX26
GX42
GX51
GX64
GX85
GX91
GXD012
GXD018
GXD026
GXD042
GXD051
GXD064
GXD085
GXD091
GXD100
GXD145
GXP018
GXP026
GXP042
GXP051
HX012
HX025
HX050
HX085
HX12
HX180
HX25
HX50
HX85
HXD012
HXD025
HXD050
HXD085
HXD145
HXD180
HXP050
S3
S8
TW10
TW18
TW5
UX01
UX05
UX066
UX06T
UX10
UX20
UX40
UX801
UX81
UXP005
UXP010
UXP060
UXP200
UXP400
UXP801
UXP900

VICARB kompatibilní

Model
V100
V110 RT
V120
V13
V13 DW
V13 snap
V130
V130 snap
V13DW
V180
V20
V20 snap
V20DW
V260
V28
V28 snap
V4
V45
V45 snap
V45DW
V4DW
V55
V60
V60DW
V7
V85
VU12

Servis

Záruční a pozáruční servisní služby včetně tlakové zkoušky provádí na základě požadavků našich zákazníků tým s oprávněním k této činnosti.Při aplikacích nejrůznějších druhů chemikálií včetně zásad (čpavek), disponujeme prostředky k odsání kyselin z výměníku. Čištění desek se provádí mechanicky v kombinaci s tlakovou vodou resp. v lázni pro chemické čištění desek, pakliže je tento zásah nutný. Servis je možné realizavat buď na místě u zákazníka nebo desky odvést do našeho servisního střediska k dalšímu ošetření.

Kontakt:

Petr Opekar vedoucí servisu
TEL: 00420 606 043158
Email: p.opekar@ccservis.eu
Cizojazyčná komunikace: němčina

Marek Fialka
TEL: 00420 601 569229
Email: m.fialka@ccservis.eu
Cizojazyčná komunikace: angličtina 

Michal Gruber
TEL: 00420 724 725207
Email: m.gruber@ccservis.eu
Cizojazyčná komunikace: angličtina

 Daniel Černý
TEL: 00420 723 803679
Email: d.cerny@ccservis.eu
Cizojazyčná komunikace: angličtina

Radek Salva
TEL: 00420 602 795129
Email: r.salva@ccservis.eu
Cizojazyčná komunikace: angličtina 

Servis provádíme buď u zákazníka nebo v našem servisním centru.

 

 

Kompletní servis jednotlivých desek včetně chemického čištění, UV diagnostiky mikrotrhlin, přelepení těsnění včetně případného vytvrzení lepidla ve speciální peci.

 

 

Repasujeme celé výměníky včetně případné opravy přítlačných desek, chemického čištění, UV diagnostiky resp. vodíkové diagnostiky po kompletaci výměníku a vystavení protokolů pro účely auditů HACCP.

K rozebírání resp. složení výměníků používáme speciální utahováky, což šetří Váš i náš čas...

Zkouška těsnosti systému

Chemické čištění desek

Provádíme chemické čištění desek na zásadité resp. kyselé bázi, podle typu a stupně znečištění, včetně následné pasivace v pasivačním roztoku.

Po chemickém čištění lze dále desky elektrolyticky vyleštit.

  

UV defektoskopie mikrotrhlin jednotlivých desek

Rádi Vám nabídneme moderní ultrafialovou defektoskopii jednotlivých desek výměníku (použitelné pro nádrže, potrubí, armatury apod.) .

Tato rychlá a relativně čistá metoda nejenom odhalí, ale i lokalizuje jakoukoli mikrotrhlinu – včetně povrchové vady materiálu.

Tento servis provádíme buď na místě u zákazníka resp. desky odvezeme do našeho servisního centra a provádíme "v pohodlí" odpovídajícího technického zázemí.

 

PRŮTOKOVÉ CHEMICKÉ ČIŠTĚNÍ VÝMĚNÍKŮ

Naše mobilní jednotka je speciální proplachovací zařízení určené k čištění chladicích a topných systémů. Ohřívá čisticí kapalinu a zvyšuje tak účinnost čištění, dokáže systém proplachovat s proměnlivou intenzitou i směrem a současně filtruje vyplavené nečistoty hrubým sítkem v plnicím otvoru a jemným filtrem před čerpadlem, čímž se nečistoty do systému již nevrací. Napájení jednotky je 400/230V. Při napájení 230V je ovšem snížen topný výkon na 1/3, a tudíž je nutné počítat se značně delší dobou čištění. Proplachovací zařízení je určené k čištění a proplachování tepelných výměníků, vodovodních rozvodů, lisovacích a vstřikovacích forem, chladičů, čerpadel, kotlů a všech typů chladicích a topných okruhů, kde dochází k zanášení systému usazeninami tvořenými použitým médiem.

Proč čištění chladících a ohřívacích systémů?

Vodní kámen je výborný izolant – vrstva 0,1 mm snižuje účinnost výměníku tepla až o 30 %, tato vrstva kamene naroste v průměrně tvrdé vodě za 6 měsíců, po 12 měsících může být vrstva až 0,5 mm a po 18 měsících již nemusí být čištění účinné.

 

Vytvořili v: